Godmorgon…
Det är tisdag och jag är ledig idag. Jag har lite planer för ”måsten” under dagen men jag ska även hinna med att återhämta mig. Plus att jag ska jobba lite också.
Vi vaknar upp till en lite kyligare morgon. Just nu är det +4 grader. Jag pratade med mamma och det hade varit riktigt halt där hon bor en bit från Kristianstad. Ja nu kommer det kanske lite kyligare väder. Det skulle ju snöa (och har så gjort också) en del i norra Skåne och Småland. Men inget här än i alla fall. Hoppas vi slipper det ett tag till. Jag tycker synd om barnen för de vill så gärna ha snö så de kan leka och åka pulka men för min del kan det stanna borta. Det blir kallt ändå. Och faktiskt är det så att snö kommer det förmodligen oavsett man vill eller inte. Hur känner du?
Snö eller inte snö?
Men jag börjar min dag som jag brukar. Med en god kopp kaffe (eller flera) och lite Nyhetsmorgon på Tv4. Det är en mysig och stressfri morgon som jag gillar det skarpt. Att slippa stressa är a&o för mig… och många andra. Egentligen alla människor borde stressa av mer. Hitta din ”grej” för att slappna av och inte stressa. Det går, jag lovar dig.
Livet ska njutas /Lene